Bonding Nedir?


Bonding uygulamaları estetik diş hekimliğinde kullanılan koruyucu yöntemler arasındadır. Bonding dişte hasara neden olmadan, bir malzemenin dişe yapıştırılmasıyla uygulanır. Hastada dişlerin arasındaki küçük aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda, dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak, dişlerin üzerine ilaveler yapılır. Diş doktoru bir heykeltıraş gibi kişinin ağzında işlemler yaparak, dişlerin yeniden şekillenmesini sağlar.
Source Url: http://www.dentaluna.com/bonding-nedir

Dişlerde olan küçük, ufak tefek bozulmalar için bonding uygulamaları tercih edilebilir. Sorunların büyük olması halinde, lamineler ve porselen kuronlar yapılmalıdır.

Bonding uygulamaların avantajları nelerdir?

  • Dişlere yeniden şekil verilirken, herhangi bir kesme işlemi yapılmamaktadır. Bu bonding uygulamalarının en büyük avantajı kabul edilir. Özellikle dişlerinde aralık olan kişilerde, yan dişlerin kesilmesine gerek kalmadan bonding uygulaması yapılarak, bu aralık bölge yarım saat gibi kısa sürede kapatılabilir.
  • Ağızda dişlerin gereğinden kısa olması kişilerin daha yaşlı görünüme sahip olmalarına neden olur. Kişilerin konuşma, gülme gibi eylemlerinde dişleri görünmüyorsa, bonding sayesinde boyları uzatılır ve daha dinamik bir görünüm sağlanır. Bu sayede görsel açıdan güzel dişlere sahip olunabilir.

Bonding uygulaması nasıl yapılır?

Koruyucu diş hekimliğinde en fazla kullanılan bonding uygulamalarında, dişlerin rengini değiştirmek, dişlerin şeklini değiştirmek, dişleri büyütmek ya da dişlerde olan kusurları gidermek için, dişlere bazı ilaveler yapılır. Bu ilaveler dişlerin özelliğine en yakın malzemelerle yapılır. Dişlerdeki mikrofil alanlar cilalanır ve malzemeler ilave edilir. Bu şekilde dişler lekelenmelere karşı daha dayanıklı hale getirilir. Dişlerde çay, sigara, kahve gibi boya içeren besinler ve içeceklerden kaynaklanan lekelenmeler ise, diş doktoru tarafından kolayca giderilebilir.

Bonding uygulamaları ağrıya neden olur mu?

Bu uygulamaların yapılması son derece kolay bir şekilde olur. Sadece yarım saat kadar sürede dişlerinizin mükemmel bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu uygulamalar sırasında genellikle anestezi yapmaya gerek kalmaz. Çünkü ağrıya neden olmayan çalışmalar yapılır.


Bonding uygulamasından sonra, dişlere özel bakım yapılması gerekir mi?

Dişlere yapılan uygulama sonrasında, dişlerle şeker, buz gibi çok sert nesneler ısırılmamalı, tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınılmalıdır. Dişlerin temizliğine de dikkat edilmelidir.

Bonding uygulamaların ömrü ne kadar olur?

Bu uygulamalar sırasında kaliteli malzemelerin kullanılması ve bunun uzman bir doktor tarafından yapılması durumunda, yaklaşık olarak 5-10 yıl süreyle sizlere hizmet edebilir.

Bonding uygulanan dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Bunun için kullanılan mikrofil ajanlar, diş yapısına oldukça yakın özellikte ve en ileri tekniklerle üretilir. Bu nedenle doğal dişler kadar renk değişimine neden olabilirler. Dişlerin yüzeylerinde olan pürüzler cilalama yapılarak, en az miktara indirildiğinden lekelenmeye karşı oldukça dayanıklı hale getirilir. Yiyecekler gibi dış etkenler nedeniyle oluşan lekelenmeler ise, diş beyazlatma işlemi yapılarak diş doktoru tarafından giderilir. Özellikle çay, kahve gibi içecekler bu şekilde renklenmeye sebep olabilir.


Commentaires

Chargement en cours...

Auteur

Chirurgie Buccale et Maxillo-faciale et 3 plus

Articles Apparentés