Diş Beyazlatma Zor Bir İşlem mi?


Diş beyazlatma işlemi zor bir işlem değildir. Yalnızca hastalara sonrasında yenilmemesi ve dikkat edilmesi şeyler açısından zahmetli gelebilir. Ofis uygulamalarında klinikte geçirilen zaman ortalama 40 dakika olmaktadır. Uygulama esnasında kişide tolare edilebilir bir ölçüde sızı olması normaldir. Ağız sağlığı teknolojisindeki ilerlemeler ile dişler oldukça kısa bir sürede, güvenli ve etkin olarak beyazlatılabilmektedir.
Source Url: http://www.dentaluna.com/dis-beyazlatma-zor-bir-islem-mi

Beyazlatma İşlemi Güvenli midir?

Yapılan araştırmalar ve mikroskopik çalışmalar 10% beyazlatma solüsyonu uygulamasında herhaangi bir sakınca olmadığını ortaya koymuştur. Yapılan tüm araştırmalar 10% solüsyon ile yapılmıştır. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar meydana geldiğini ortaya koyar tek bir araştırma bile çıkmamıştır. Diğer uygulamalar da uzman doktorun gözetimi dahilinde doğru sürelerde ve diş yapısına göre yapacağı uygulamalar ile oldukça güvenlidir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var mıdır?

Tüm beyazlatma jelleri az çok hassasiyete yol açabilir. Bu soğuk, sıcak içeceklere ve havaya dahi oluşabilen hassasiyetlerdir ve kişiye rahatsızlık verir. Bu normal ve beklenen bir yan etki olduğu için panik yapmamak gerekir. Çeşitli markalar beyazlatma ardından hassasiyeti azalttığı iddia edilen maddeler barındırır. Kullanıcı geri dönüşlerine göre pek bir etkisi olmamaktadır. Hassasiyet zaten kendi 24-48 saat içinde kaybolacaktır. Hassasiyet durumunda diş hekimi bir fluorur uygulayacaktır ve hastaya önereceği diş macunu ya da kremleri bu diş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dişlerin Maksimum Beyazlaması Ne Kadar Sürer?

Burada elde edilen sonuçlar farklıdır. Bazı dişler bir iki günde beyazlarken, bazıları bir iki ay dahi sürebilmektedir. Genellikle insanların çoğunun dişleri 2-3 haftada beyazlamasını tamamlar. Dişlerde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi sonuç verecektir. Antibiyotik kullanımından dolayı ortaya çıkan grileşmenin beyazlatılması daha güç olur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir, netice alınamazsa laminate veneer uygulaması planlanabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Power blaeching: Uzman hekiminizin uygulayacağı bu işlem ortalama olarak 20 dakikada tamamlanır. Kullanılan beyazlatıcı jel ve ışık ile diş renginin 5-6 ton (dişlerin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir) kadar açılmasına imkan sağlayabilir. Ton rengi istenilen renge ulaşmamışsa ikinci bir seans uygulaması ile dişler istenilen renge ulaşır.

Home blaeching: Evde kendi başına uygulanabilen bu yöntemde, kişiye özel olarak hazırlanan ağızlıklar ile alınan jeller sayesinde dişlerin beyazlatılmasına olanak sağlanır. 5-10 gün arasında tamamlanan bu teknikte, bu süre sonunda dişlerde istenilen beyazlığa ulaşacaktır. İşlem esnasında ağıza takılan ağızlıkların gece 4-8 saat arası takılmalıdır.

Beyazlatma Ne Kadar Süre Etkisini Korur?

Çoğunlukla beyazlatma ardından renk yavaş yavaş kaybolur ve 6 ayla bir sene arasında sabit kalır. Her 4-6 ayda bir 1-2 seansla bakım sağlanması önerilir.

Beyazlatma Jeli Kaplama, Porselen Kuronları da Keyazlatır mı?

Tüm beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu şu demektir ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlama yapmazlar. Yeni beyazlamış dişin rengine uyması için tüm bunların değişmesine ihtiyaç duyulur.

Beyazlatmadan Sonra Dikkat Edilcek Konular

Beyazlatma işlemi ardından 24 saat içinde sızı halinde hassasiyetler hissedilebilir. Uygulamadan yarım saat önce ve işlem ardından alınan ağrı kesici bu hassasiyetin azalmasını sağlar.

Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu sebeple uygulama sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin yani; kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve gibi yiyip içilmemesi İşlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara içilmemesi, daha sonra da azaltılmasını salık verilir.

İşlem ardından tüketilen asitli içecekler hassasiyetin artmasına yol açabilir. Bu sebeple 24 saat süreyle bu gibi içecekler tüketilmemelidir.

Dişlerin temizliğine titizlikle önem verilmelidir.

Beyazlatma Hangi Durumlarda Yapılmaz?

 • Geniş pulpalı dişlere
 • Aşırı aşınmış eroziv dişlere
 • Ağızda porselen kuron gibi restorasyonlar mevcut ise
 • Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlarda
 • Hidrojen peroksit ya da karbamid peroksit alerjisi olan hastalarda
 • Ağız hijyeni kötü olan kişilerde
 • Dişlerde mineyi ve dentini ilgilendiren yapısal bozukluklar mevcut ise (amelogenesis imperfecta,dentinogenesis imperfecta)
 • Aşırı hassas dişleri olan hastalarda (hassasiyet giderici tedaviler uygulandıktan sonra beyazlatma yapılabilir.)
 • İleri boyutta tetrasiklin lekeleri olan dişlerde
 • Dişlerinde kırık, çatlak, çürük olan hastalarda
 • Dişetleri çok fazla çekilmiş ve köklerin büyük bir bölümü açığa çıkmış hastalarda beyazlatma yapılmamaktadır.

Dişlerin temel rengi beyazlatılmaktadır, ancak aşırı oranda sigara kullanan ve ağız hijyenini tam sağlayamayan kişilerde nikotin lekesi yeniden dişlerde birikir. Bu hastaların sıklıkla diştaşı temizliği yaptırması gerekmektedir.

Beyazlatma İşlemi Esnasında Ağrı Duyulur mu ?

İşlem esnasında ve takip eden 24 saat içinde biraz hassasiyet hissedilebilir. Bu geçici bir durumdur. Bu durumu en konforlu şekilde geçirmeniz için hekiminizin size tavsiye ettiği şeylere uyunuz.


Commentaires

Chargement en cours...

Auteur

Chirurgie Buccale et Maxillo-faciale et 3 plus

Articles Apparentés